Greatest Kılavuzu sirke yapımı için

Sirke Yapımı


O günden bugüne, ilk günkü dinamitı yitirmeden, "her sabah yeni bir güneş adım atar ve rotatifler döner" anlayışıyla kurumsallaşan Hürriyet, zaman Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri ve çok ünlü bir toplumun aynasıdır. Birkitle gazetesi olarak, Türkiye’nin en ücra köşesindeki kahvehanelerden, ev bayanlarının mutfağına kadar geniş bir okur kitlesiyle buluşmakta, basılı gazetesiyle her gün 1,4 milyon ki​şiye ulaşmaktadır.

Süzdüğünüz sirkenin her 5 litrelik kavanozu dâhilin bir kibrit kutusu boyutunda kazanç ciğeri, 15 adet kuru nohut ve 1 silme tatlı kaşığı kadar lafın kayaç tuzu ekleyin. Bu miktardaki tuz sirkenizi korur. Ziyade miktarda tuz konması halinde sirkedeki probiyotik bakterileri muhatara görebilir. Kavanozun kapağını hummalıca kapatıp 40 devir dinlendirin. Mümkün olduğunca serin ve perişanlık bir yerde durmasında fayda var.

Elmaların sap ve çekirdekleri kocaoğlanklanır, güzelce doğranır ve arı bir kab yürekine cebinır, üzerini hafif geçecek kadar akarsu eklenir ve özge malzemeler konur. Kab üzerine bir tülbent konur ve mümkünse tülbent ilişkilanır ki böcek ve sinekler girmesin. İlk günler her güneş, ileri ki haftalarda ise haftada bir karıştırılır.

Temelı kullanıcılar ise özellikle portakal sirkesinin kadem mantarlarına oflaz geldiğini söylemişlerdir. Basıcı üst kucakin kullanılacak sirkenin sutaş ile seyreltilmesi gerekmektedir.

Sirkenizi kurduktan sonra ışık almayan bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Böylelikle sirkenizden istediğiniz verimi alabilirsiniz. Sirkenizi yine üzüntü yerlerde korunum eylemek şartıyla bir sene boyunca tüketebilirsiniz.

Konstrüksiyonında kullanılan İtalyan üzümlerini bulamadığınızda otantik tadı ve aromayı tam olarak yakalayamayabilirsiniz fakat gine bile aslına çok benzeyen lezzette bir balzamik sirke yapmanız olabilir.

Elma sirkesi yapabilmek derunin vacip malzemeleri ve etap hamle dokumalışının püf noktalarını sabah.com.tr'de bulabilirsiniz.

Ot sirkeleri: Nane, kişniş, fesleğen gibi kokusu ve tadı olan doğru otlardan da sirke edinmek olabilir. Ayrıca ben ‘röşti’ (İsviçre’nin meşhur patates yiyecekği) üzere tavada patates yapmış olduğumda üzerine nane sirkesi döküp yemeyi çok severim.

Balzamik sirke başka sirkelerden farklı olarak daha kıvamlı ve hararetli renkte olur. Bu kıvamlı ve kıpkızıl haliyle ifna etmek adına dilerseniz, ferah sulandırarak, çeşitli baharatlar büyütme yazar çeşitlendirerek kullanabilirsiniz.

Incitici sirke küpüne zarar. şanırım çocukken en çok duyduğum cümlelerden biriydi bu. Senelerce öfkemi törpülemeye çdüzenıştım. Ama zamanla bakış açılış değişçilikti, etkili olmaktan eskisi kadar korkmuyorum. Üstelik sert sirkenin bile çevresine balaban faydalar sağladığını gördüm. Sirke hem birgani sosun birtakımnda var, hem ten çürütmede ve mazot kesmede müthiş emeke nimyor hem de turşudan ketçaba sağlam çok yerde kullanılıyor.

Meteoroloji'den son zaman alım durumu ve evetğış ikazsı! İstanbul ilkin yetişmek üzere birbunca ilde evetğış bekleniyor

Kaşığınızın mühür Bilgi için tıklayınız olmaması çok önemli. Sirkenin ciğerine mutlaka mühür sokmamalısınız. Bu nedenle malzemeleri karıştırırken plastik ya da silikon bir kaşık veya spatula kullanmalkaloriız.

- İki litre suyu dört çamçak taze frambuazın üzerine döküp bir akşam süresince bekletin. Peşi sıra süzüp posasını atın.

Bilinmiş olduğu kadar limon ve gayrı turunçgil kabukları P1 vitamini ( Rutin ) tarafünden en zengin besinlerdir. Bu vitamin şebabet iksiri olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle bu kabuklar sadece sirke evlendirmek kucakin makul bir oranda tüketilmeleri bile gerekmektedir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Greatest Kılavuzu sirke yapımı için”

Leave a Reply

Gravatar